Zostałeś poszkodowany w wypadku komunikacyjnym? Sprawdź jakie przysługują Ci roszczenia!

Poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym przysługują następujące roszczenia:

  • o wypłatę odszkodowania w związku z uszkodzeniem ciała lub wywołaniem rozstroju zdrowia: stosowne odszkodowanie pokryje wszelki wynikłe z tego tytułu koszty, w tym przede wszystkim koszty leczenia, koszty transportu, nabycia sprzętu rehabilitacyjnego, leków, przystosowania do nowego zawodu itp. Niezbędne jest udokumentowanie wszelkich wydatków rachunkami lub fakturami VAT, gdyż tylko w takim wypadku możliwe będzie uzyskanie pełnego odszkodowania. To na poszkodowanym w takiej sytuacji spoczywa ciężar dowodu. W związku z powyższym poszkodowany oraz jego rodzina powinni prowadzić pełną dokumentację procesu leczenia oraz wszelkich związanych z tym wydatków, celem uzyskania odszkodowania w pełnej wysokości.

  • o wypłatę zadośćuczynienia za doznaną krzywdę: niejednokrotnie konsekwencją wypadku jest długotrwały proces powrotu do zdrowia, związany z cierpieniem zarówno fizycznym jak i psychicznym poszkodowanych. Stan zdrowia poszkodowanych po wypadku często nie pozwala im na prowadzenie dotychczasowego trybu życia, zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej, ograniczając ich możliwości dalszego rozwoju. Dlatego też celem zrekompensowania negatywnych doznań poszkodowanych mają oni możliwość dochodzenia stosownej kwoty pieniężnej, która stanowić będzie zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, jak i cierpienia które mogą powstać w przyszłości.

  • o wypłatę renty wyrównawczej: poszkodowany w wypadku komunikacyjnym niejednokrotnie traci częściowo lub całkowicie zdolność do pracy, co może wpłynąć bezpośrednio na uzyskiwane dochody oraz możliwości zarobkowe poszkodowanego. W takiej sytuacji poszkodowany jest uprawniony do dochodzenia renty wyrównawczej, której celem jest wyrównanie jego obniżonych dochodów.

  • o wypłatę renty na zwiększone potrzeby poszkodowanego: konsekwencją wypadku może być konieczność ponoszenia przez poszkodowanego stałych kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją, specjalną dietą lub też pomocą/opieką osób trzecich. W takiej sytuacji poszkodowanemu przysługuje roszczenie o zapłatę stosownej renty, celem pokrycia w/w potrzeb poszkodowanego, będących skutkiem wypadku.

  • o wypłatę odszkodowania w związku z uszkodzeniem pojazdu ? poszkodowany w wypadku komunikacyjnym ma również możliwość dochodzenia stosownej kwoty za szkody powstałe w pojeździe bezpośrednio z OC sprawcy. Należy mieć na uwadze, że ubezpieczyciele niejednokrotnie zaniżają wysokość należnego odszkodowania (cen części, stawek za roboczogodziny oraz kosztów wynajmu samochodu zastępczego), a jego uzyskanie w pełnej wysokości możliwe jest dopiero na drodze postępowania sądowego.

Comments are closed.